Laser CNC – co warto o nim wiedzieć?

Pierwsze maszyny typu Computerized Numerical Control bazujące na układach sterowania numerycznego pojawiły się w latach 80. XX wieku. Urządzenia te wyposażone w mikrokomputery pozwalają na precyzyjną obróbkę wielu materiałów przy zastosowaniu różnych metod. Jedną z nich jest cięcie laserem CNC. Jeżeli chcesz poznać najważniejsze zalety tej technologii i dowiedzieć się, jakie materiały można obrabiać promieniem laserowym – zapraszamy do przeczytania niniejszego artykułu!

Cięcie laserem CNC – istota, pojęcie, zastosowanie

Wiązka lasera to nic innego, jak skupione światło – o precyzyjnie określonej długości fali – które podczas uderzenia w obrabiany element nagrzewa jego powierzchnię. W rezultacie ta część ulega stopieniu bądź odparowaniu w całości.

Laser CNC to idealne narzędzie do zastosowania wszędzie tam, gdzie każdy milimetr cięcia musi być wykonany z bardzo dużą dokładnością. Ta metoda stosowana jest powszechnie w wielu sektorach gospodarki, m.in.:

 • motoryzacyjnym,
 • lotniczym,
 • elektronicznym,
 • kosmicznym,
 • komputerowym,
 • wydobywczym,
 • farmaceutycznym.

Technologia CNC – zalety

Współczesne maszyny CNC różnią się znacząco od tradycyjnych obrabiarek. W szczególności dotyczy to trzech zasadniczych etapów obróbki materiału, tj. wprowadzania danych, sterowania maszyną oraz kontroli jakości, co szerzej wyjaśnia poniższa tabela.

Obrabiarki tradycyjne i CNC – analiza porównawcza

KryteriumObrabiarki tradycyjneMaszyny CNC
Dane wejściowe pracownik na podstawie rysunku/projektu/zlecenia ustawia manualnie maszynę dane są wprowadzane do układu sterowania elektronicznie (z klawiatury, płyty CD), które można zapisywać w pamięci wewnętrznej urządzenia
Sterowanie ręczne za pomocą przycisków i dźwigni obrabiarki automatyczne, wszystkimi procesami technologicznymi steruje mikrokomputer
Kontrola jakości operator sprawdza obrabiany przedmiot pod względem kształtu i rozmiaru automatyczna

W odróżnieniu od konwencjonalnych obrabiarek maszyny CNC są w pełni skomputeryzowane i zautomatyzowane. Wśród innych zalet technologii cięcia wiązką laserową należy wskazać:

 • umiarkowany hałas oraz niewielkie ilości generowanych czynników szkodliwych dla zdrowia człowieka,
 • szybkość przeprogramowania wykonywanych operacji,
 • powtarzalność ustawień lasera, co przekłada się na wysoką dokładność,
 • możliwość obróbki materiałów o bardzo skomplikowanych kształtach.

Co można ciąć laserem?

W zasadzie istnieje bardzo niewiele powierzchni, których nie tnie się z wykorzystaniem lasera. Za jego pomocą można skutecznie obrabiać stal czarną i nierdzewną, aluminium, tytan, drewno, kamień, szkło, ceramikę, styropian. Usługi cięcia laserem dotyczą także:

 • włóknin i tekstyliów odzieżowych, technicznych, drukowanych,
 • laminatów i tworzyw sztucznych,
 • folii i taśm samoprzylepnych,
 • wyrobów kartonowych i papierowych,
 • materiałów kompozytowych.

Cięcie laserem a inne rodzaje obróbki CNC

W zależności od rodzaju energii i narzędzia oddziałującego na przedmiot można wyróżnić obróbkę gazową, plazmową, laserową, strumieniem wody oraz wykorzystującą wyładowanie elektryczne. W poniższej tabeli przedstawiono różnice między nimi w kontekście wpływu na warstwę wierzchnią obrabianego materiału, dokładności i szybkości cięcia.

Laser na tle innych technologii cięcia CNC

Kryterium Narzędzie tnące
płomień
gazowy
plazma laser woda wyładowanie
elektryczne
wpływ na warstwę
wierzchnią
bardzo duży duży niewielki brak mały
Dokładność (mm) 0.5 0,1 0,01-0,1
Szybkość cięcia mała duża bardzo
duża
średnia mała

Z danych zawartych w powyższej tabeli wynika, że laser CNC zapewnia bardzo dużą szybkość i dokładność cięcia oraz ma niewielki wpływ na obrabianą powierzchnię.

Laser CNC – co wiemy?

Nowoczesne plotery tnące są wykorzystywane do obróbki powierzchni zarówno metalicznych, jak i niemetalicznych. Dzięki zaprezentowanym parametrom i właściwościom maszyn sterowanych numerycznie, cięcie laserem CNC pozwala na wymierne skrócenie czasu operacji oraz zapewnia dokładność technologiczną. Jeżeli jesteś zainteresowany taką usługą – zapraszamy serdecznie do kontaktu. Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji!

Zapraszamy do współpracy

Współpracujemy z agencjami reklamowymi, projektantami, architektami oraz indywidualnymi klientami.
Skontaktuj się z nami i poznaj najlepszą ofertę na rynku.